Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο «Κατάρτιση μαθητών τεχνικών ειδικοτήτων σε προηγμένα συστήματα Αυτόνομης Οδήγησης» που πραγματοποίησε το 1o Eργαστηριακό Κέντρο Γρεβενών στην πόλη του μονάχου της Γερμανίας. Από τις 14 ημέρες υλοποίησης του προγράμματος, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί κερδίσαμε πολύτιμες εμπειρίες που θα μας ακολουθούν για πάντα. Παρακάτω παρατίθεται το καθημερινό πρόγραμμα του προγράμματος Erasmus.

Κυριακή 25/2/2024

• Άφιξη στην πόλη του Μονάχου, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
  • Μετάβαση σε κοντινό προάστιο του Μονάχου στην περιοχή του Χάαρ, όπου συμμετείχαμε σε εκδήλωση Ελλήνων της διασποράς με ελληνικούς χορούς και παραδοσιακά ελληνικά φαγητά.
  • Ενημέρωση από το φορέα σχετικά με το πρόγραμμα Erasmus+.

Δευτέρα 26/2/2024

• Ξενάγηση στο εργοστάσιο κατασκευής αυτοκινήτων της BMW, καθώς και στον εκθεσιακό χώρο των μοντέλων της εταιρείας.
  • Ξενάγηση στο μουσείο τον δημόσιων συγκοινωνιών του μονάχου με την ονομασία MVG, όπου παρακολουθήσαμε την ιστορία και την εξέλιξη των μέσων μαζικής μεταφοράς στην πόλη του Μονάχου.

Τρίτη 27/2/2024

• Ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Μονάχου, Μαρίενπλατς.
  • Επίσκεψη στην πινακοθήκη του Μονάχου.
  • Επίσκεψη σε μηχανουργείο Ελλήνων σε προάστιο του Μονάχου στο Neufahrn.

Τετάρτη 28/2/2024

• Επίσκεψη σε τεχνικό σχολείο του Μονάχου στο οποίο οι μαθητές εκπαιδεύονται στις ειδικότητες της μηχανολογία, της επισκευή ελαστικών και ως οδηγοί τρένων.
  • Επίσκεψη στο πανεπιστημιακό Campus του Mονάχου και συγκεκριμένα στο χώρο των φυσικών επιστημών. Ξενάγηση στο χώρο που βρίσκεται ο πυρηνικός αντιδραστήρας, ο οποίος χρησιμοποιείται για επιστημονικούς σκοπούς.

Πέμπτη 29/2/2024

• Επίσκεψη στο χώρο επισκευής και συντήρησης των λεωφορείων αστικής μεταφοράς του Μονάχου, όπου είδαμε τον τρόπο συντήρησης τόσο των ηλεκτρικών όσο και των πετρελαιοκίνητων λεωφορείων.
  • Επίσκεψη στο μουσείο της BMW, όπου είχαμε τη δυνατότητα να δούμε όλη την ιστορική εξέλιξη της εταιρείας, καθώς και τα πιο σημαντικά ιστορικά μοντέλα της.

Παρασκευή 1/3/2024

• Πολιτιστική επίσκεψη στην πόλη της Νυρεμβέργης, όπου είδαμε συμπαντικά ιστορικά αξιοθέατα της πόλης όπως το Zeppelinfeld και το Kongressalle.

Σάββατο 2/3/2024

• Πολιτιστική επίσκεψη στο Παλάτι Νύμφενμπουργκ.
  • Επίσκεψη στην εμπορική έκθεση χειροτεχνίας του Μονάχου.

Κυριακή 3/3/2024

• Επίσκεψη στον Αγγλικό Κήπο. Επίσκεψη και περιήγηση στο στάδιο Allianz Arena της Bayern Μονάχου.

Δευτέρα 4/3/2024

• Επίσκεψη στο τεχνολογικό μουσείο του Μονάχου όπου υπάρχουν εκθέματα για την ιστορική εξέλιξη της τεχνολογίας σε διάφορους κλάδους.

Τρίτη 5/3/2024

• Επίσκεψη στο εργοστάσιο της MAN όπου συζητήσαμε με ειδικούς για το θέμα της αυτόνομης οδήγησης και είδαμε από κοντά πρωτότυπα μοντέλα στα οποία εφαρμόζεται η τεχνολογία αυτή.

Τετάρτη 6/3/2024

• Επίσκεψη στο προπονητήριο της ιστορικής ποδοσφαιρικής ομάδας Μόναχο 1860, όπου είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με τον Έλληνα προπονητή της ομάδας.

Πέμπτη 7/3/2024

• Επίσκεψη στον ζωολογικό κήπο του Μονάχου.
  • Επίσκεψη στη βουλή του μονάχου.

Παρασκευή 8/3/2024

• Επίσκεψη στο εργοστάσιο της Audi, όπου μπήκαμε στη γραμμή παραγωγής των αυτοκινήτων της εταιρίας.
  • Επίσκεψη στο μουσείο της Audi, όπου είδαμε την ιστορική εξέλιξη της εταιρείας.

Σάββατο 9/3/2024

• Επίσκεψη στην έκθεση αυτοκινήτων Motor World.

Κυριακή 10/3/2024

• Επίσκεψη στην πόλη Νταχάου και ξενάγηση στα ιστορικά μέρη της πόλης.